Kancelaria Adwokacka Małgorzata Kulasza
Adwokat Żagań / Mediator Żagań
tel: 782 082 295
email: adwokat.kulasza@gmail.com
adres: ul. Reymonta 4 lok. 3, 68-100 Żagań
tel: 782 082 295
email: adwokat.kulasza@gmail.com
adres: ul. Reymonta 4 lok. 3, 68-100 Żagań
Niestety istnieje szansa, że sąd może uznać, iż nie widzi podstaw do orzeczenia rozwodu, ponieważ dostrzega szansę na odbudowę związku małżeńskiego albo uzna, że rozwód negatywnie wpłynie na dzieci stron albo uzna, że rozwód będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Dlatego także ważne jest wykazania przed sądem, iż w Twoim przypadku wystąpiły wszystkie przesłanki do tego by rozwód został orzeczony, a postępowanie nie było przedłużane bez potrzeby
Jak zasady współżycia społecznego mogą przeszkodzić w uzyskaniu rozwodu i co to w ogóle jest?
Rozpoznając pozew o rozwód sąd bada sytuację osobistą stron, analizuje Wasze stanowiska i przyczyny, które wskazujecie jako że, które mają uzasadnić oficjalne zakończenie Waszego małżeństwa.
Podstawą orzeczenie rozwodu przez Sąd jest ustalenie, że pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Więcej o rozkładzie pożycia małżeńskiego przeczytacie tutaj (rozkład pożycia małżeńskiego). Poza przesłankami świadczącymi o rozkładzie pożycia małżeńskiego, Sąd bierze pod uwagę także zasady współżycia społecznego i wpływ Waszego rozwodu na ich respektowanie. Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne właśnie z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne właśnie z zasadami współżycia społecznego. Pod pojęciem zasad współżycia społecznego należy rozumieć wartości takie jak: sprawiedliwość, moralność czy słuszność. Są to reguły postępowania pożądane w społeczeństwie, które stanowią o kulturze danego społeczeństwa i sposobie traktowania się na wzajem.
"Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.”
Tak, Twój małżonek, Twoja małżonka mogą nie wyrazić zgody na rozwód. Przyczyny braku zgody na rozwód mogą być rozmaite. Czasami strona kieruje się złośliwością, chęcią zemsty za brak wierności, nielojalność. Czasami za odmową stoją uzasadnione przyczyny, które umiejętnie uzasadnione mogą skutecznie doprowadzić do tego, że rozwodu szybko nie uzyskasz. W takiej sytuacji, zadaniem sądu rozwodowego jest rozstrzygnięcie czy odmowa pozostaje uzasadniona właśnie w świetle zasad postępowania społecznego czy też nie. Twoim zadaniem będzie przekonanie sądu, w zależności po której będziesz stronie, że odmowa ta jest uzasadniona i sąd powinien odmówić udzielenia rozwodu albo że odmowa jest nieuzasadniona i sąd powinien dojść do podobnego wniosku jak i Ty, dzięki dowodom, które przedstawisz.
Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz się rozwieźć, ale to wyłącznie Ty ponosisz winę za zakończenie małżeństwa, może Cię spotkać rozczarowanie w sądzie i rozwodu nie uzyskasz. Zgodnie z przepisami prawa rozwód nie jest dopuszczalny na żądanie tego małżonka, który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa drugiej strony jest właśnie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, co Ty musisz wykazać przed sądem.
Badanie przez Sąd kwestii ewentualnej niezgodności z zasadami współżycia społecznego ma szczególne znaczenie, kiedy jedna ze stron nie wyraża zgody na rozwód. W takiej sytuacji właśnie przez pryzmat zasad współżycia społecznego należy przeanalizować odmowę małżonka/małżonki na rozwód. Rozwód nie jest bowiem dopuszczalny na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dojście przez sąd do takich wniosków wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, w którym należy wykazać, iż odmowa w danych okolicznościach godzi w istotne wartości z punktu widzenia moralności.
Co ciekawe, takie postępowania toczą się przed naszymi sądami i niekiedy sądy dochodzą do wniosku, że małżeństwo pomimo Twojej woli jego zakończenia, winno trwać, a małżonkowie są zobowiązani do wzajemnego wsparcia. Są to sprawy niezwykle trudne, w których strony zazwyczaj są ze sobą skonfliktowane, a rozstrzygnięcie sądu jeszcze bardziej komplikuje życie stron.
Sądy rodzinne, w tym sąd rozwodowy, kieruje się przede wszystkich dobrem małoletnich dzieci. Nie jest tajemnicą, że dzieci, szczególnie te niepełnoletnie, w wieku przedszkolnym i szkolnym, cierpią na rozstaniu rodziców. Zadaniem sądu jest ochrona małoletnich, dlatego sąd skupia się na ich sytuacji. Sąd zbada Twoją sytuację rodzinną i sytuację dzieci. W ten sposób oceni czy dobro dzieci nie ucierpi w przypadku orzeczenia rozwodu czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie oddalenie powództwa.
Filia Kancelarii Adwokackiej w Żaganiu mieści się przy ulicy Reymonta 4 lok. 3, na II piętrze. Budynek znajduje się na przeciwko dyskontu Netto. Sklep dysponuje bezpłatnymi miejscami parkingowymi, gdzie mogą Państwo pozostawić swój samochód. Wejście do budynku usytuowane jest od podwórza. Zapraszam do rezerwacji terminu konsultacji drogą telefoniczną 0048 782 082 295.